Spis pomocy
według kategorii
Zestaw do demonstracji przewodnictwa cieplnego
h1 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Zestaw do demonstracji przewodnictwa cieplnegoZestaw składa się z dwóch pojemników-izolatorów (styropianowych) z pokrywami oraz pałąka aluminiowego. Do jednego pojemnika wlewana jest gorąca woda, a do drugiego zimna. Do obydwu wsuwane są termometry szklane. Doświadczenie polega na obserwacji i notowaniu wyników temperatury na termometrach w jednakowych odstępach czasu (co kilka minut). Wskutek konwekcji cieplnej, w jednym kubku temperatura się obniża, a w drugim podwyższa; wyrównanie temperatur następuje po ok. 30 minutach.
Zestaw do badania rozszerzalności cieplnej
h2 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Zestaw do badania rozszerzalności cieplnejZnany od lat komplet, zwany też Pierścieniem Gravesanda, czyli metalowa kulka i pierścień osadzone w uchwytach. Ogrzana (nad płomieniem) kulka nie przechodzi przez pierścień, podczas gdy oziębiona przechodzi. Szybkie i skuteczne doświadczenie dowodzące istnienia rozszerzalności cieplnej metali.
Przyrząd bimetaliczny
h3 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Przyrząd bimetalicznyBimetaliczny pasek, czyli pasek złożony z dwóch metali o różnym stopniu rozszerzalności cieplnej, zamocowany na drewnianej rączce. Po podgrzaniu paska (małym płomieniem, nawet zapałki) następuje jego nagłe zawinięcie, co w prosty i skuteczny sposób dowodzi nierównomiernej rozszerzalności obydwu metali (jeden "ciągnie" drugi).
Sprężyny-różne
h4 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Sprężyny-różneKomplet ok. 50 różnych sprężyn.
Przyrząd do demonstracji prawa Hooke'a
h5 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Przyrząd  do  demonstracji   prawa   Hooke'aDoskonały do doświadczeń z zakresu sprężystości. Posiada podstawę wysokości ponad 30 cm, na której zamocowane są elementy przyrządu, w tym skala lustrzana, sprężyna, wieszak do ciężarków ze wskaźnikiem oraz obciążniki do zawieszania (minimum 5 sztuk).

Dynamometr 2,5N / 0,25kg
Dynamometr 30N / 3kg

h6 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
DynamometrySiłomierze wykonane z trwałego tworzywa sztucznego metalu, o podwójnych skalach (kg/N).
Zestaw 6 różnych cylindrów - jednakowy ciężar
h7 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Zestaw 6 różnych cylindrówZestaw 6 różnych cylindrów wykonanych z metali i ich stopów: aluminium, miedź, ołów, mosiądz, żelazo, cynk. Wszystkie cylindry cechuje jednakowy ciężar i średnica walca, a w związku z tym są one różnej wysokości, co znakomicie pokazuje różnicę pomiędzy ciężarem (właściwym) a objętością.
Bloki różnych metali o jednakowej objętości - komplet 6 z zawieszkami
h8 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Bloki różnych metali o jednakowej objętości - komplet 6Komplet 6 sześcianów, każdy o boku 20 mm, z zawieszkami, wykonanych z 6 różnych metali lub ich stopów, w tym m.in. miedzi, mosiądzu, aluminium.
Obieg wody w przyrodzie - model-symulator
h9a 1 szt. POMOC NAUCZYCIELSKA
Obieg  wody w przyrodzie - model-symulatorModel z tworzywa sztucznego, trójwymiarowy, wyobrażający fragment naturalnego ukształtowania powierzchni Ziemi, w tym wysokie góry,i prezentujący obieg wody w przyrodzie. Symulacji dokonuje się poprzez umieszczenie lodu pod pojemnikiem w kształcie chmury (poziom temperatur na tych wysokościach), a następnie pochylenie nad modelem lampy emitującej ciepło i imitującej Słońce i jego energię cieplną. Obydwa te czynniki dają efekt zbliżony do tego w naturze - woda zaczyna krążyć w tym miniaturowym środowisku, pada deszcz z chmury,tworzą się potoki górskie inastępuje spływ wody po stokach gór, a następnie jej parowanie w zbiornikach i unoszenie się pary wodnej do góry, tak jak w naturze...

Model w kształcie transparentnego pudełka, którego dno stanowi krajobraz (patrz: zdjęcie).

Lampa biurkowa elektryczna emitująca ciepło
h9b 1 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Lampa   biurkowa  elektryczna emitująca ciepłoLampa wykorzystywana przy szeregu doświadczeń (nagrzewanie, wzbudzanie fotoogniwa w okresie zimowym itd.), w których potrzebne jest ciepło.

Świeczka
h10 2 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
Świeczka
Balonik
h11 4 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
BalonikDobrej jakości baloniki do doświadczeń dotyczących powietrza i jego własności.
Strzykawki
h12 2 szt. POMOC UCZNIOWSKA
x ILOŚĆ STANOWISK
StrzykawkiRóżne,do doświadczeń z zakresu powietrza iciśnienia.
Zapach w areozolu
h13 1 szt. POMOC NAUCZYCIELSKA
Zapach w areozolu
powrót do góry
Copyright ® 2011-2016 "JANGAR" Grażyna Gach, Warszawa